[ SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ ]

Karaçam Tohumu Projesi

Sosyal Sorumluluk Projemiz, günümüzde kurumsal firmaların üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri sürdürülebilir ve başarılı bir işletme olmanın temelini oluşturuyor. Bireysel düzeyde gerçekleştirilen gönüllü işlerin şirketler bünyesinde ki muadili  “ sosyal sorumluluk projeleri  “ dir. Şirket bir yandan kar amacı güden ana faaliyet alanında üretim yaparken, diğer yandan içinde bulunduğu topluma, doğaya veya ekonomiye herhangi bir çıkar talep etmeden yardım eder.

Bu yardım kendi üretim alanında olabileceği gibi hiç alakası olmayan farklı bir alanda da olabilir. Firmamızın amacı ise; sivil toplum kuruluşları ile ortak yapımlarda rol olarak çalışanlarını sosyal projelere katan doğa dostu bir şirket olmaktır.  Gönüllü iş yapmak, yardım kuruluşlarına destek vermek iş deneyimi kadar önemlidir. Bizim şirket olarak benimsediğimiz proje ise; belli idealler uğrunda, karşılığında para almadan zaman ayırdığımız bir proje olan “ Karaçam Tohumu Dağıtma “ projesidir.

KARAÇAM TOHUMU

Karaçam tohumu 35-40 m boy yapabilirler. Karaçam bol reçineli tomurcukları büyük, silindirik ve uçları sivridir. 4-8 cm uzunluğundaki iğne yapraklar koyu yeşil ve serttir. Kozalak boyu 3 cm civarındadır. Çam ağaçları birçok ahşap malzemenin yapımında kullanılır. Ayrıca gövdesinde elde edilen reçine çeşitli sektörlerde kullanılır. Tohumlarınızı hava almadan kapalı ve nemli olmayan bir kapta, karanlık ve serin bir ortamda uzun süre muhafaza edebilirsiniz. ( 0-4 derece ) Hacmi 0,5 LT, boyu 15-20 cm olacak şekilde pet şişeden kendinize fidan kabı yapabilirsiniz. Fidan kabınızın alt kısmını iki yerinden deldikten sonra çiçek toprağı ve bahçe toprağını ½ oranında karıştırarak doldurunuz. Tohumu kalınlığının 2-3 katı derinliğe ekebilirsiniz. Toprağı fidan kökünü çürütmeyecek şekilde nemli tutarak fidan bir yılını doldurduktan sonra kabından çıkarmak suretiyle toprağını dağıtmadan dikebilirsiniz. NOT: Tohumlarınızı çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.