CNC TEZGAHLARI NELERDİR?

Cnc Tezgahları Nedir? sorusunu günümüzde en çok sorulan sorulardan biridir. Biz de bu sorunun cevabı için açıklayıcı bir şekilde sizlere aktaracağız.

Günümüzde tarım ve diğer insan iş gücü gereksinimini azaltmak ve seri imalata yani fabrikasyona geçebilmek için gelişmeler ortaya çıkmıştır. Makine ve bu makineler için takım tezgahları üretilmiştir.

Diğer makine sanayi ve otomotiv sanayisinden sonra tarım makinaları imalatında kullanılma gereksinimi duyulmuş. Bu tasarımcıların amacı başta da değindiğimiz gibi insan gücünü daha hızlı, güvenilir ve verimli aletler ile değiştirmektir. Uzun yıllar bu tezgahlarda köklü bir değişiklik olmamıştır. Ama sürekli bir gelişme kaydedilmiştir.

Çağımız bilgisayar teknolojisine bürünmesi ile metal kesme işlerinde bir çağ açılmıştır. Bu olay genellikle “Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol” olarak isimlendirilmektedir. Kısa adlandırılması ise CNC’ dir. Bu tür takım tezgahları diğer sanayi kollarından sonra da tarım makineleri sanayisine sıçramış ve üreticileri bu tezgahlara yatırıma sevk etmiştir. Bu sayede tarım makinaları, sanayi Avrupa standartlarına yaklaşma eğilimi gösterilmiştir. Ve imalatta seri, hatasız üretime başlanılmıştır.

CNC TEZGAHLARININ TARİHÇESİ:

CNC Tezgahlarının Tarihçesi Nümerik kontrol fikri II. Dünya savaşının sonlarında A.B.D hava kuvvetlerinin ihtiyacı olan kompleks uçak parçalarının üretimi ile ortaya çıkmıştır. Çünkü bu tür parçaların o gün ki mevcut imalat tezgahları ile üretilmesi mümkün değildir.

Bunun gerçekleştirilmesi için PARSONS CORPORATION ve MIT (Massachusetts Instute of Tecnnology) ortak çalışmalar başlattı. 1952 yılında ilk olarak bir CINCINNATTI-HYDROTE L freze tezgahını Nümerik Kontrol ile teçhiz ederek bu alandaki ilk başarılı çalışma gerçekleştirdi.

Bu tarihten itibaren pek çok takım tezgahı imalatçısı Nümerik Kontrollü tezgah imalatına başladı. İlk önceleri NC takım tezgahlarında vakumlu tüpler, elektrik röleleri, komplike kontrol ara yüzleri kullanıldı. Ancak bunların sık sık tamirleri hatta yenilenmeleri gerekiyordu. Daha sonraları NC takım tezgahlarında daha kullanışlı olan minyatür elektronik tüp ve yekpare devreler kullanılmaya başlandı.

Bilgisayar teknolojisinde ki hızlı gelişmeler Nümerik Kontrollü sistemleri de etkiledi. Artık günümüzde NC tezgahlarda daha ileri düzeyde geliştirilmiş olan entegre devre elemanları, ucuz ve güvenilir olan donanımlar kullanılmaya başlandı. ROM (Read Only Memory) teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla da programların hafızaya saklanmalarına olanak kılmıştır.

Sonuç olarak bu gelişmeler CNC’ nin (Computer Numerical Control) doğmasına öncülük etmiştir. CNC daha sonra torna, matkap vb. takım tezgahlarında yaygın olarak kullanılmaya başlanılmıştır.